Kodanikupäev on suurepärane aeg, et mõelda, kuidas saame ühiskonda paremaks muuta ja mis roll meil selles üldse on.
Otepää Gümnaasiumi kooliperes tähistati kodanikupäeva 27. novembril. Igal klassil oli oma teema, millega koolipäeva vältel tegeleti. Esimeste klasside õpilased arutlesid kogumise ja säästmise teemadel. Õpilased said teada, et kogumine on tegevus, kus inimesed koguvad erinevaid esemeid. See on oluline, sest võimaldab meil ressursse säästa ja keskkonda kaitsta. Lapsed said teada, et osal inimestest võib olla kogumishäire, mille tõttu ei suudeta loobuda asjade kogumisest. Samuti tekkis õpilastel arusaam, mis on säästmine ja kuidas iga õpilane saab koolis asju säästa.
Teise klassi õpilased uurisid lastevanemate ja õpilaste hobisid, tutvusid erinevate ametite ja elukutsetega, kuulasid lastevanemate ettekandeid ning mõtisklesid, missugused võiksid olla uued ametid tulevikus. Kolmandate klasside õpilased keskendusid kodanikupäeval soovide ja vajaduste teemadele. Nad said teada, et vajadus on see, mida sa teed, et olla terve ja õnnelik. Soovid on seotud aga sellega, mida sa tahaksid teha või kogeda. Õpilased jõudsid järeldusele, et iga pere on unikaalne, seega võivad iga pere vajadused ja soovid olla erinevad.
Neljas klass uuris, mis on annetamine ning kui kerge on raha säästa ning koguda. Õpilased mõistsid, et annetajaks võib olla igaüks ja igasugune annetus, olgu see suur või väike, võib olla väärtuslik. Viiendikud said teada, mis on MTÜ ja millega see tegeleb. Pärast loengut tuli õpilastel leida koolimajas kohti, mida muuta atraktiivsemaks või hubasemaks. Õpilased pakkusid oma ideid ja kavandasid häid lahendusi.
Kodanikupäeva õnnestumisel oli oluline roll ka lastevanematel, kes rikastasid õpilaste maailma oma teadmistega. Aitäh Teile, Triin Kalda, Terje Tammekivi, Mirko Meema, Evelin Juhkam, Liia Tinno, Terje Mikson, Priit Voolaid, Henrik Mollok, Elen Suvi, Kristi Uudeberg, Katrin Veere, Piia Raukas ja Maarja Raud. Loodame, et iga kodanikupäeval osalenud õpilane leidis vähemalt ühe mõtte, mis aitab tal end kodanikuna ja ühiskonda tervikuna sammu võrra paremaks muuta.
Tiie Jaaniste, klassiõpetaja