Töötuba „Üksteist teaduslikku eksperimenti“

Laupäeval, 11. septembril 2021 osalesid Katarina Kivimäe ja Karlotta Levin rahvusvahelisel reaal- ja loodusteaduse hariduse konverentsil Tallinna Reaalkoolis. Lisaks konverentsil osalemisele viisid Otepää Gümnaasiumi 8.b klassi õpilased läbi töötoa „Üksteist teaduslikku eksperimenti“.

Mida suurem on õppija huvi materjali vatsu, seda efektiivsem on õppimine. Õhinapõhiselt õpitu jääb kõige paremini meelde, aitab luua seoseid ja on tulevikus rakendatav. Töötoas „Üksteist teaduslikku eksperimenti“ näidati koduste vahendite abil, kuidas toimivad igapäevased keemilised ja füüsikalised protsessid. Töötuba ise koosnes kolmest osast. Esimeses osas näitasid tüdrukud videoid katsetest, mida ajanappuse tõttu ei olnud võimalik kohapeal teha. Näidati, kuidas mõjub happeline äädikas kaltsiumile ja mis juhtub aluse ja happe segunemisel ning Mentose lisamisel Coca-Colasse. Iga video juures selgitati näidatava katse põhimõtet ja katse õnnestumise tingimusi.

Töötoa teises osas demonstreerisid Katarina ja Karlotta katseid ise. Nad tegid „Laavalampi“ ja näitasid, kuidas saab grillvarda torgata läbi täispuhutud õhupalli nii, et see katki ei lähe. Töötoa kolmandas osas juhendasid Katarina ja Karlotta osalejaid. Prooviti, kuidas spagetid vees hüplema panna, kuidas staatilise elektriga soolast pipar eraldada ja kuidas joodiga salakirja teha.

Kõikide katsete kohta anti töötoas osalejatele kirjalikud juhised, mille põhjal on võimalik katseid hiljem sooritada. Töölehtedel oli lisaks juhistele kirjas ka teaduslikud selgitused katse tulemuse kohta.

Katarina Kivimäe ja Karlotta Levin esinesid töötoas asjatundlikult ja ladusalt. Nad said väärt kogemuse ja andsid suure panuse sündmuse õnnestumiseks.

Töötoa juhendaja Tiie Jaaniste