fbpx

Õppepäev Tartu loodusmajas ja A. Le Coq`i õlletehases

Postitatud kategoorias:

Uudised

30. märtsil käisime Tartus tutvumas A. Le Coq`i õlletehasega ja osalesime loodusmaja õppeprogrammis „Toiduenergia uurimislabor“.

Arvasime, et näeme oma silmadega õlletööstust ja sealseid inimesi töötamas. Uudne oli meie jaoks, et õlletehasel on oma muuseum. Muuseumit tutvustas meile giid Mart Haarma, kes on tehases töötanud üle 40 aasta, viimased 10 aastat juhtinud muuseumit. Nii muuseum kui ka õlletehase ajalugu oli muljetavaldav. Ehedalt jäi meelde giidi värvikast jutustusest, kuidas nii Saksa kui ka Vene väed üritasid õlletehase linnasetorni õhku lasta ja kahel korral Johann Friedrich päästis tehase, lõigates läbi lõhkeaine juhtmed. See sündmus tekitas tunde, et kui oluline on tegutseda õigel hetkel. Veel rääkis ta sellest, kuidas õlut valmistatakse ja kui pikk  see protsess on. Vaatasime ka filmi tehase ajaloost ja tähtsamatest isikutest, kes aitasid tehast Eestisse rajada. Samuti oli väga huvitav lugu kõige vanemast, enam kui 150 aastat tagasi toodetud A. Le Coq`i õllest, mis leiti merepõhjast 1869. aastal uppunud laevalt ja mille rootslased tehasele kinkisid. Praegu on see eksponaadina muuseumis. Degusteerisime erimaitselisi röstitud linnaseid ja legendaarset Traditsioonilist Limonaadi.

Meie õppekäik jätkus loodusmajas. Toiduenergiateemalist töötuba viis läbi Mai- Liis Vähi. Me uurisime, millist liiki ja kui palju energiat kulub toiduainete tootmiseks, mõõtsime gaasianduritega, kui palju tekib süsihappegaasi Madagaskari prussakate elutegevuse käigus ning panime maisikrõpsu põlema ja arvutasime välja, kui palju eraldus sellest energiat. Toimus kolm 45-minutilist õppetundi ja vahepausidel külastasime talveaeda, kus enim köitsid meid kilpkonnad, aga lisaks sellele kasvavad seal erinevad eksootilised taimed, näiteks Araabia kohvipuu, kakaopuu ja avokaado. Loodusmajas toimetab ka oma lemmikloomaring, kus nägime erinevaid papagoisid.

Õppepäev oli väga huvitav. Õlletehase muuseumis on palju, mida vaadata ja kuulata, ning loodusmajas palju uurimist ja katsetamist. Õppeprogrammist saadud teadmisi anname edasi ka oma kooliperele. Peagi on võimalik igal õpilasel ise kokku panna energiasäästlikuim ostukorv meie koostatud materjalide põhjal.

Robert Sebastian Heinsar ja Hugo Luts, 8.b klassi õpilased