Aasta tantsujuht ja kultuuripärl Otepää Gümnaasiumis

Uudised Personali tunnustus

Otepää Gümnaasiumis on mitmeid õpetajaid, kes annavad endast maksimumi, ootavad maksimumi ning on mõnikord lausa ennastkahjustavalt pühendunud. Aastavahetuse saginate ja perele pühendatud jõulude järel on õige aeg heita pilk neile õpetajatele, kelle järjepidevust märgatakse ka koolist kaugemal. Üks neist on Otepää Gümnaasiumi  rahvatantsuõpetaja Kaire Ojavee.

Kaire Ojaveel on seljataga töö- ja tunnustuserohked kuud. Otepää Gümnaasium tunnustas ja tänas teda õppeaasta avaaktusel tantsupeo ettevalmistuse ja rahvakultuuri järjepidevuse hoidmise eest ning esitas õp Kaire  Valga maakonna aasta õpetaja kandidaadiks. Sel nädalavahetusel tunnustas Kaire Ojaveed Otepää vald kohalike tantsurühmade juhendamise eest. Kuu aega tagasi nimetas Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts Haapsalu kultuurikeskuses Kaire Ojavee 2017. aasta tantsujuhiks ja kinkis nii õp Kairele kui teistele silmapaistvatele tegijatele Lokulauad. Kaire Ojavee pälvis lõppenud aastal ka Valgamaa Kultuuripärli stipendiumi.  Suvisel noorte tantsupeol „Mina jään“ tantsis kaheksa õp Kaire juhendatud Otepää Gümnaasiumi rühma. Peo esimesel kontserdil tunnustas peaminister Jüri Ratas õp Kairet Niina ja Alfred Raadiku fondi stipendiumiga.

Aasta 2017 oli õp Kaire jaoks väga kiire ja töine. Vastutusrikkaid ja nõudliku kavaga esinemisi oli palju. Kuigi kõige suurem töörõõmu allikas on noorte tahe tantsida, teeb õpetajale kindlasti rõõmu, kui tema juhendatavad valitakse tantsupeole esinema, kui tema tööd hindavad ka lapsevanemad ja publik.

Tantsurühmade juhendamine võtab õpetaja Kairel nädalas mitukümmend töötundi. Enne uue tantsu tutvustamist noortele tuleb suur töö üksi ära teha. Iga tantsija roll ja liikumine peab enda jaoks selge olema – alles siis on võimalik teisi õpetada. Kuna rahvatantsu tase Eestis on kasvuteel ja ühispidude repertuaar järjest nõudlikum, peab ka õpetaja enda oskusi pidevalt täiendama.

Et juhendajana mitte läbi põleda, ei saa keskenduda tunnustusele, vaid tuleb nautida protsessi. Kõige rohkem teeb õpetaja Kairele rõõmu see, kui lapsed jälle ja ikka tantsida tahavad, on valmis lõputult sama sammu lihvima ja esinemistel ka külma ilmaga säravalt naeratavad ning endast parima annavad.

2017. aasta noorte tantsupidu „Mina jään“ oli ka kogenud õpetaja Kairele uus kogemus. Ta ei saanud veeta harjutuspäevi oma rühma juures, vaid tegi tööd 1. ja 2. klassi liigi väljakuassistendina, vastutades selle eest, et tema väljakupoolel tantsiksid kõik noored õigesti. Kuigi väljakutöö oli pingeline, leidis õpetaja Kaire hilisõhtul aega ka Otepää Gümnaasiumi õpilasi külastada. Tantsurühmi, kelle tegemistega end kursus hoida, oli lausa kaheksa, nende hulgas ka esimese klassi mudilased. Mitte kunagi varem ei ole korraga nii palju Kaire Ojavee juhendatud rühmi samal noortepeol  tantsinud. Kaheksast neli kuulutati tantsupeo korraldajate poolt oma liigis Valga maakonna parimaks.

Soovime õpetaja Kaire Ojaveele sära, jaksu ja töörõõmu!

(Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane)

Rita Arik