fbpx

Teadliku valija päev Otepää Gümnaasiumis

Postitatud kategoorias:

Uudised

Otepää Gümnaasiumis on saanud traditsiooniks riigikogu valimistele eelnevat kodanikupäeva  tähistada vanema astme õpilaste teadliku valija päevaga. Järjekorras kolmas kohtumine erakondade esindajatega toimus projektipäevana 28. novembril 2022 Otepää Gümnaasiumi aulas.
Päeva eesmärk oli anda õpilastele võimalus erakondade seisukohtadega võrdlevalt tutvuda ning kasvatada teadlikkust riigikogu valimistel valijana osalemiseks kas juba 2023. aastal või tulevikus.
Kutse teadliku valija päeval esineda said kõik 12 Eestis registreeritud erakonda, kellest kohal oli 9 erakonna 14 esindajat. Lisaks praegustele parlamendierakondadele – Reformierakond, Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa – olid laua taga ka parlamenti pürgivad Eestimaa Rohelised, Parempoolsed, Eesti 200 ja Eesti Vabaduspartei–Põllumeeste Kogu.

9.-12. klassi õpilastele andsid erakondade esindajad loosiga tõmmatud järjekorras 13 minuti jooksul ülevaate oma erakonna programmist, keskendudes muuhulgas ka kooli poolt palutud julgeoleku- ja energeetikaküsimustele. Kõik esinemised olid omanäolised ning õpilased tõid tagasisidestades välja, et üllatuslikult kasutas ainult ühe erakonna esindaja slaidiesitlust, mida oli hea jälgida ja selle põhjal märkmeid teha. Samas oli huvitav jälgida ka vilunud poliitikute esinemisi, mida näitvahenditega ei täiendatudki.
Kahetunnise programmitutvustuse järel oli erakondade esindajatel võimalus süüa koos õpilastega koolilõunat.
Pärast lõunapausi kogunesid õpilased loositud gruppidesse, milles oli õppureid 9.-12. klassini ning tööd juhtisid abituriendid. Rühmad tõmbasid loosiga erakonna, kellele ühiselt küsimusi koostama asusid.

Päevajuht Ken Irdi modereerimisel esitati järgneva poolteise tunni vältel erakondadele järjekorras küsimusi ning esindajad vastasid. Tekkis ka põnevaid valeväidete ümberlükkamisi ning peaaegu debatti, milleks siiski palju aega ei jäänud. Kõik grupid said esitada kolm küsimust. Küsimused puudutasid tasuta ühistransporti, digiinnovatsiooni, politsei, päästjate ja õpetajate palkasid, usaldust riigi suhtes, elektrihindu, noorte õpetajate vähesust, hajutatud energeetikat, looduses elamist, elanikkonnakaitset ja paljut muud. Selgus, et erakondadel on üksteisele risti vastupidised seisukohad näiteks tasuta ühistranspordi ja põlevkivienergia pikaajalise kasutamise osas. Õpilased tõid tagasisides esile poliitikas vilunud inimeste sõnaosavust ning oskust kiiresti ja täpselt argumenteerida, samuti huvitavaid vastulauseid tuua.
Päeva lõpetasid varivalimised, kus sai hääle anda ühe osalenud erakonna poolt sellel päeval kuuldu põhjal. Ehkki hääli anti kõigile erakondadele, võitis varivalimised ülekaalukalt erakond Eesti 200, kelle esindaja Kristina Kallas tõusis esile juba erakonna tutvustuses, kuid ka tugeva argumenteerijana küsimustele vastates. Õpilased tõstsid esile ka EKRE esindajat Rain Eplerit hea esineja ja vastajana ning samuti Reformierakonna esindajaid Maido Ruusmanni ja Eerik-Niiles Krossi.

Õpilaste tagasisidet arvestades tundub, et selliseid kohtumisi on vaja ning midagi oli kõigil kõrva taha panna. Täname teadliku valija päeva õnnestumise eest erakondade esindajaid: Marko Kaasik, Kaia Solnik, Rain Epler, Ants Frosch, Esmar Naruski, Anti Saarepuu, Ivari Padar, Karl Kirt, Kristina Kallas, Rein-Erik Jõe, Maido Ruusmann, Eerik-Niiles Kross, Priit Sibul ja Rein Koch.

Samuti tänu õpilastele huvitavate küsimuste ja aktiivse osaluse eest!

Aitäh kooli meeskonnale nii sisulise kui tehnilise abi eest!

Heivi Truu,
ühiskonnaõpetuse õpetaja