20. augustil möödus 30 aastat Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisest ning selle tähistamiseks toimus 15. septembril paljudes koolides ajarännak 20. augustisse 1991. Olusid arvestades rändasid Otepää Gümnaasiumi 9. klasside õpilased ja mõned õpetajad aga alles teisipäeval, 12. oktoobril 21. augustisse 1991.
Rändasime ajastukohastes riietes vanaema Malle 60. sünnipäeva tähistamisele Otepääl, mis langes aga väga ärevale hetkele, mil Eesti iseseisvus oli eelmisel õhtul välja kuulutatud, kuid peolauda istudes ei olnud teada, kuidas Tallinnas Nõukogude Liidu tankide tegevus kulgeb ja kas olukord on ikka rahulik.
Peolised püüdsid kõigest hoolimata säilitada rõõmsat meelt ning isamaalist hoiakut. Pika valge linaga kaetud laua taga olid kohad sisse võtnud peakangelase abikaasa Illar, lapsed Jaan, Aivar ja Ainar oma abikaasade ja lastega, töökaaslased piimakombinaadist, naabrid, sugulased, isegi ammune klassiõde. Peole tõid ametliku ja piduliku ilme Valgast õnnitlema saabunud kõrged ministeeriumiesindajad, kes andsid sünnipäevalapsele kui tuntud juustumeistrile väljapaistvate saavutuste eest üle uhke aukirja ja lilled.
Peokõne pidas sünnipäevalapse klassiõde Juta, kes saavutuste kõrval meenutas ka lõbusaid juhtumeid ühiselt kooliteelt ning kinkis väärtusliku ristpistes maali. Ühise kingitusena sai sünnipäevalaps ka uhke kassettmagnetofoni.
Peolaud oli keerulistest aegadest hoolimata kaetud ning nälga keegi tundma ei pidanud. Lisaks kodus valmistatud kartulisalatile oli õnnestunud hankida ka Rakvere lihakombinaadi viinereid ning vorsti võileibadele. Lauda mitmekesistasid külaliste toodud värskelt sisse tehtud hoidised – marineeritud seened, kurgid, pirnid. Ei puudunud ka heeringas sibula ja hapukoorega. Tervitusjoogiks jõhvikamorss. Magustoiduks pakuti küpsisetorti ning kass Arturi kooki, samuti Komeedi ja Teekonna kompvekke.
Pärast külaliste tutvustusringi ja kehakinnitust vesteldi päevateemadel, lauldi ühiselt isamaalisi laule, kuulati kassettidelt muusikat, aga osaleti ka laulumängudes. Hilinemisega saabusid peole naabrid Kaja ja Ülle, kes polnud Tartu poolt tulles siiski jõudnud ära oodata infot teletorni eduka kaitsmise ning tankide lahkumise kohta. Seda jäi sünnipäevaseltskond lootusrikkalt ootama.
Peo lõpetas soovide kirjutamine kaugesse tulevikku ehk aastasse 2021. Näiteks sooviti iseseisvust, põllutehnika arengut, majanduskasvu, et toitu oleks vabalt saada, et Eesti jääks igavesti iseseisvaks, et millestki poleks puudust, poleks sõdu, poleks okupatsioonihirmu, oleks rohkem toitu ja kaupu poes, et kohv oleks igal sünnipäevalaual olemas, suurt arengut igas valdkonnas, laste haridus eesti keeles, palju tervist, loomadega seotud meditsiini arengut, et Eesti on vaba riik ja vabadus püsiks.
Ajarännaku õnnestumisele aitasid kaasa kõik 9. klasside õpilased, kes rolli sisse elasid ja ajastukohased välja nägid, samuti nende klassijuhatajad ja kooli juhtkond, kes kaasa lõid, samuti õpetajad, kes tõid kodust ajastukohaseid nõusid, mida peol kasutasime. Aitäh kõigile! Loodetavasti said kõik mõne teadmise või meenutuse 30 aasta tagusest ajast.
Heivi Truu,
ajarännaku eestvedaja