fbpx

Otepää Gümnaasiumi kauaaegne direktor Heino Mägi 95 14.12.1928-24.05.2011

Postitatud kategoorias:

Uudised

Autor:

Kui Lutike külast pärit nooruke Heino Mägi 1942. aasta sügisel pärast Neeruti algkooli lõpetamist Otepää Gümnaasiumis haridusteed jätkas, ei aimanud ilmselt veel keegi, et sellest otsusest saab valik kogu eluks ja et Heinost saab mõne aja pärast kogu Otepää haridus- ja kultuurielu juhtfiguur ning ajaloosündmuste jäädvustaja aastakümneteks.

Saanud erialase ja kõrghariduse Tartu Õpetajate Seminaris (lõpetas 1947) ja Tartu Õpetajate Instituudis (1952) ning Tallinna Pedagoogilises Instituudis (1956), alustas ta 1948. aastal õpetajana Vana-Otepääl ning oli hiljem samas direktor. 1956. aastal sai temast Otepää Keskkooli direktor, kelleks ta jäi 33 aastaks.

Kuigi ta oli alustades üsna noor, jätkus tal pere ja kolme poja kõrvalt tahtmist pühendada väga palju energiat Otepää Keskkooli arendamisele. Võimatu on siinkohal üles lugeda kõike, millele Heino Mägi aluse pani, seetõttu olgu mainitud vaid kõige suuremaid asju: kodu-uurimise aluste kui õppeaine ja muuseumi tegevuse algatamine, kodu-uurimiskonverentsid ja ajaloo eriklass, uus koolihoone, spordi- ja muusikaklass, sõprussuhted teiste koolidega nii Eestis kui teistes liiduvabariikides, tootmisõpetus, töö vilistlastega, hõbe- ja kuldlennu iga-aastane tulek keskkooli lõpuaktusele, kooli aastapäevade tähistamine ning palju muud.

Otepää Gümnaasiumi 116-aastasest ajaloost hõlmab Heino Mägi direktoriksoleku periood ligi veerandi, millele lisandub 15 aastat tegevust koolimuuseumi juhatajana kuni 2004. aastani. Eks see oli omamoodi side varasema ajaga, mil ta koolijuhina võttis osa kõigest, mis koolis ja Otepääl toimus, tagatipuks kirjutas ka iga aasta kohta koolikroonika ja pidas Otepää ajaraamatut.

Kuidas eespool mainitu kõrvale mahtus Heino Mägi ööpäevade 24 tunni sisse kõik alljärgnev, on paljudele mõistetamatu, aga seda enam imetlusväärne. Ta oli direktoriameti kõrval ka ise ajaloo, ühiskonnaõpetuse ja kodu-uurimise aluste õpetaja, koolimuuseumi juht, uurimistööde juhendaja, Otepää ajaloo talletaja ja propageerija, giid ja matkamarsruutide väljatöötaja. Tema koostatud 15 raamatut aitavad siiani huvilistel Otepää ja selle ümbruse radadel orienteeruda ja kultuuriloolisi paiku tundma õppida. Temalt ilmus üle 400 artikli pedagoogilistel ja ajaloolistel teemadel ja ta osales aktiivselt Ühiskondliku Pedagoogika Uurimise Instituudi tegevuses.

Vähem tähtis ei ole ka muu ühiskondlik tegevus. Nii saatis ta viimsele teekonnale 716 inimest ja viis läbi laste nimepanekutseremooniaid, oli 20 pulmas pulmaisa ning lugematul hulgal juubelitel ja üritustel õhtujuht ning ekskursioonidel giid.

Kultuurielu Otepääl õitses ja keegi ei saanud sellest kõrvale jääda, nii osales Heinogi taidluses mitmel rindel: oli koorilaulja haridustöötajate segakooris, rahvatantsija, akrobaat, pillimängija (akordion, mandoliin) ja näitleja. Näitlemist harrastasid tol ajal pea kõik Otepää Keskkooli õpetajad, kui Heino juhtimisel toimusid suurejoonelised näitemänguga nääripeod.

Heino Mägi oli aastakümnete vältel üks Otepää väljapaistvamaid isikuid, keda ka korduvalt teenetemärkide ja aunimetustega pärjati. Tema mitmekülgsus, uudishimu ja teotahe väärivad imetlust ja tänapäeval meenutamist.

 

Kõigil huvilistel on võimalik Rahvusringhäälingu arhiivist kuulata 1994. aastal eetris olnud Heino Mägi audioekskursiooni Otepääl ja selle ümbruses:

https://arhiiv.err.ee/audio/vaata/keskooprogramm-keskooprogramm-heino-magi-ja-otepaa

 

Heivi Truu,

Otepää Gümnaasiumi ajalooõpetaja