Tänapäeva koolid seisavad silmitsi mitmesuguste väljakutsetega, mis on seotud hariduse kvaliteedi, õpilaste heaolu ja koolikultuuri arenguga. Otepää Gümnaasium on saanud võimaluse liituda tõenduspõhiste programmidega, mis on toeks teadliku ja õppijakeskse suuna arendamisel.
Tark Kool ehk tõenduspõhiselt arendatud kool
Programm on ellu kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Hariduse Kvaliteediagentuuri tegevusega “Tõenduspõhise ja õppija arengut toetava kvaliteedijuhtimise edendamine üldhariduses”. Kooli arenguvajadustest lähtuvad tegevused on toetatud Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli poolt ning rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist 2-3 aasta jooksul.
Kooli arenguteed toetab mentor, kes pakub programmi juhtmeeskonnale muutuste juhtimisel tuge. Otepää Gümnaasium on programmi Tark Kool teine lend, kus lisaks meie koolile on osalejateks Tartu Karlova Kool, Tapa Valla Gümnaasium, Koigi Kool, Imavere kool ja Halliste Põhikool. Tänaseks on toimunud koolimeeskondadele kaks ühist seminari, mis on läbi viidud programmis osalevates koolides. Programmi kasutegur ei piirdu ainult õpetamise ja õpikogemuse parendamisega vaid loob arenguvõimalusi koostöövõrgustike kaudu.
Meie kooli Tark Kool juhtmeeskonda kuuluvad koolijuht Maire Murumaa, õppejuht Ülvi Kann ja õpetajad Tiie Jaaniste ning Helen Kann. Kooli toetab mentorina koolijuht Egle Rumberg, kes pälvis eelmisel aastal presidendi hariduspreemia. Juhtmeeskond on tulenevalt kooli arengukavast seadnud programmi eesmärgiks järgneva: „Otepää Gümnaasium on kool, kus õpetamine ja õppimine on teadlikult juhitud“. Eesmärgi poole liikumiseks on juhtmeeskond jaganud õpetajatele seminaridelt saadud teadmisis õpilaste psühholoogilistest baasvajadustest ning metakognitsioonist ja enesereguleeritud õppimisest. On olnud rõõm tõdeda, et meie õpetajate teadmised on heal tasemel, mis annab kindlustunde meeskonnana eesmärgi poole liikumisel. Programmi baasil saame õpetajaid toetada õpetamispraktikate jagamise ning meetodite tutvustamise ja praktiliste tööriistade jagamise kaudu. Hetkel tegeleb juhtmeeskond algandmete kogumisega, et juba augustis ühiselt koos õpetajatega õppeaasta tegevused määratleda ning õppijast lähtuvalt edasised tegevused kavandada.
KiVa- kiusamise ennetamise ja vähendamise programm
KiVa programm on Soomes asuva Turu ülikooli poolt välja töötatud teaduspõhine programm kiusamise ennetamiseks ja vähendamiseks koolides. See on üks süstemaatilisemaid maailmas, sisaldades palju praktilisi tegevusi ja materjale nii kiusamise ennetamiseks kui ka kiusamisjuhtumite lahendamiseks. Eestis on KiVa programmi litsentseeritud partner SA Kiusamisvaba Kool.
Otepää Gümnaasiumis tegi ettepaneku KiVa programmi rakendamiseks meie lastevanemate kogu, kelle toel käidi Antsla Gümnaasiumis programmi edulooga tutvumas. Saadud kogemusest inspireerituna moodustati KiVa meeskond, kuhu kuuluvad koolijuht Maire Murumaa, õpetajad Triin Rehk, Tiie Jaaniste ja Pille Möll ning abiõpetajad Annika Batakcioglu ning Helin Kattai. KiVa meeskonna juhiks on sotsiaalpedagoog Marleen Maask. Koolile pakub tuge ja nõustamist KiVa mentor Kaisa Kiilaspää. Esimese aasta rahastuse ja koolipersonali koolituse tagab Valgamaa Arenguagentuur, kuna kooli seatud eesmärk KiVa programmi rakendada ühtib nii kooli arengusuundade, Otepää valla arengukavas seatud eesmärkide kui Valgamaa terviseedenduse strateegiaga. Juba 15. aprillil on toimumas KiVa programmi rakendamiseks koolitus kõigile töötajatele, 8. mail koolitus meeskonnale ning maikuus viiakse läbi õpilasküsitlus 1.-9. klassi õpilastele hetkeolukorra kaardistamiseks. Augustis kavandatakse edasised koolisisesed tegevused ning planeeritakse vanemate teavitamine, et juba 1. septembrist alustada KiVa ennetustegevustega. Oleme koolina teadlikud, et KiVa programm ei kaota kiusamist, kuid annab meile kõigile oskused ennetustööks, selged juhised varajaseks sekkumiseks ning tagab süsteemse lähenemise, kus kõik koolipere liikmed on kaasatud.
Koolijuhina usun, et eesootavad programmitegevused Tark Kool ja KiVa annavad meie koolile olulise lisandväärtuse, parendades mitte ainule hariduse kvaliteeti, vaid toetavad suurel määral õpilaste heaolu. On väga oluline mõista, et käivitatavad programmid pakuvad süsteemset ja teaduslikult põhjendatud lähenemist hariduse arendamisel, mis toob kasu igale kooliliikmele – õpilasele, õpetajale, lapsevanemale ja kogukonnale.
Maire Murumaa
koolijuht